Hocki klocki
18 grudnia 2011
Pokaż całość

Igrzyska przedszkolaków

Przygotowanie wydarzenia dla dzieci wymaga szczególnej uwagi, pomysłowości i dobrego zespołu. Okazją aby się o tym przekonać była III Liga Przedszkolaków organizowana przez Integracyjne Centrum Dydaktyczno – Sportowe w Łomiankach. W grudniowej edycji wystartowało dziewięć reprezentacji przedszkoli z tego regionu, dla których jako prowadzący przygotowałem razem z partnerami sześć zimowych konkurencji, rozegranych na hali sportowej ICDS. Każda z nich, choćby w drobnym elemencie była utrzymana w przedświątecznej, zimowej konwencji.

W ciągu dwóch godzin udało się sprawnie przeprowadzić:

LISTY DO MIKOŁAJA

Na środku sali zostały rozsypane przez złośliwego elfa listy do Mikołaja w różnokolorowych kopertach. Dzieci z każdego zespołu, kolejno musiały podbiec do środka sali, zabrać kopertę oraz wrzucić list do odpowiedniej skrzynki, po czym wrócić do zespołu gdzie następowała zmiana.

WIEŻA KRÓLOWEJ ŚNIEGU

Każda z drużyn miała do dyspozycji jedną LEGO platformę i taką samą ilość klocków. Zadaniem każdej z nich było zbudowanie w czasie 2 minut jak najwyższej wieży.

CIEPŁO SIĘ UBIERZ

Wyścig rzędów ze zmianami zawodników wymagał schylania się pod bramkami płotkarskimi oraz zabrania na końcu jednego z elementów zimowej odzieży (szalik, rękawiczki, czapka, gogle) po czym podbiegnięcia do wytypowanego przez drużynę rodzica stojącego na środku sali i ubrania go w wybrany element. Po tym powrót do rzędu i zmiana.

BUDOWANIE WIEŻY POLARNEJ

Dzieci siedziały w rzędach, naprzeciw każdego rzędu w odległości 10 m była LEGO platforma. Każde z dzieci miało „kostkę LEGO”. Zadaniem drużyny było za pomocą kostek zbudowanie w jak najkrótszym czasie stabilnej wieży na LEGO platformie.

KARMIENIE BAŁWANA i WIEWIÓRKI

Dzieci siedziały w rzędach, naprzeciw każdego rzędu na wysokości połowy sali znajdowały się pojemniki z różnymi piłkami. Między nimi pochowane odpowiednio dla każdego rzędu papierowe śnieżki oraz orzechy. Dziecko po znalezieniu śnieżki/orzecha biegło do ustawionego/ustawionej na końcu sali papierowej postaci: bałwana lub wiewiórki i po wrzuceniu śnieżki/orzecha do buzi/koszyczka wracało do rzędu, gdzie następowała zmiana zawodnika.

CIEPŁO ZIMNY PREZENT

Drużyny siadały w dużych kręgach. Na środek został wprowadzony wybrany rodzic, któremu zawiązano oczy. Jego zadaniem było jak najszybsze dotarcie do prezentu ukrytego w kole dzięki wskazówkom dzieci – zgodnie z zasadą ciepło / zimno.

Pozornie wszystko jasne i proste, ale żadna z konkurencji nie zakończyłaby się powodzeniem gdyby nie kilka ważnych elementów, wśród których najważniejsze to: zaangażowanie wychowawców przedszkoli i ich pomoc w tłumaczeniu zasad konkurencji, wsparcie wolontariuszy wspierających wychowawców, mierzących czas i odpowiadających za porządek w rzędach, duża aktywność prowadzącego, który poza wyraźnym tłumaczeniem zasad przez mikrofon, pokazywał także na czym polega dana konkurencja. Bardzo ważnym elementem była także pomoc wybranych rodziców, biorących udział w zawodach, ich dobre podejście (głównie zabawa potem rywalizacja), oraz wsparcie w trudniejszych elementach igrzysk. Ponadto krótkie przerwy między konkurencjami i sprawne przygotowanie sprzętu niezbędnego do kolejnych zabaw. Do tego dodajmy dobre nastawienie, uśmiech i zrozumienie potrzeb małych ale wymagających uczestników.

W całości nie można zapominać także o ważnych elementach, czyli otwarciu i podsumowaniu wydarzenia. Podczas otwarcia odśpiewany został hymn przedszkolaka, po którym odbyła się krótka rozgrzewka fitness, natomiast na zakończenie wręczono pamiątkowe dyplomy dla każdego uczestnika, drobne upominki uzyskane dzięki wsparciu sponsorów ICDS w Łomiankach. Przed rozstaniem pamiątkowe zdjęcie ponad setki uczestników, wspieranych przez całość igrzysk także przez gromadę kibiców: rodzeństwa i rodziców, a także zaproszonych gości specjalnych, wśród których był także medalista igrzysk olimpijskich Paweł Nastula.

III liga przedszkolaka
Termin: 10 grudnia 2011 r.
Miejsce: Hala Sportowa ICDS Łomianki
Główny organizator: ICDS Łomianki
Na prowadzeniu: Mariusz Walczak
Współpraca: studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademia Iwony Kalaman (LEGO)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *