Dwumecz
29 lutego 2012
Rodzina policyjna
15 sierpnia 2012
Pokaż całość

Przedszkolanek

Organizatorzy ligi przedszkolaków w Łomiankach dali mi kolejną szansę na przeżycie przygody i wystąpienie w roli prowadzącego igrzyska dla ponad setki dzieci. Po zimowej edycji, pełnej motywów związanych z bałwanami, wiewiórkami, choinkami i Mikołajami przyszedł czas na cieplejsze, majowe konkurencje. Większość z nich związana była ze zbliżającym się okresem wakacji oraz czerwcowym EURO 2012. Co tym razem zaproponowałem przedszkolakom?

1. BUDUJEMY DROGĘ NA EURO

Świadomi kłopotów z kończeniem budowy tras na piłkarskie mistrzostwa postanawiamy wesprzeć budowniczych dowożąc im w ekspresowym tempie na taczkach odpowiednie znaki. Bez nich przecież nie można dopuścić do ruchu drogowego. Przedszkolaki wywiązały się z tego zadania rewelacyjnie. Błyskawicznego tempa transportu nie zakłóciło nawet niefortunnie położone na środku sali rondo. Do wsparcia robót zgłosili się także dorośli opiekunowie, montując kolejno znaki na przygotowanych stojakach.

2. LIZAK, PASY, STOP

Tym razem wszyscy uczestnicy wcielają się w rolę kierowców pędzących na wyścigi po dwóch równoległych trasach. Cały wyścig odbywa się zgodnie z przepisami, których pomagają przestrzegać dodatkowo uprzejmi policjanci. Tuż przed przejściem dla pieszych odpowiednim sygnałem lizakowym zatrzymują na chwilę pędzące przedszkolaki. Po chwili kontynuują wyścig pędząc aż do znaku STOP. Przed nim zatrzymują się i ruszają w drogę powrotną. Po drodze do mety jeszcze raz przystanek przed przejściem dla pieszych, potem już tylko zmiana zawodnika na linii startu.

3. KONKURENCJA PRZECIWSŁONECZNA

Teraz zjeżdżamy z trasy na wakacje i przygotowujemy wychowawcę do wyjścia na plażę. Kolejno podbiegają do niego podopieczni przekazując za każdym razem elementy: ręcznik, chustę przeciwsłoneczną, okulary, dmuchane rękawki do pływania i wreszcie krem ochronny, którym wychowawca musi upiększyć swoją twarz. Z takim kompletem, na ostatniej zmianie drogi urlopowicz pędzi ze swoim zawodnikiem do mety.

4. PRZECIĄGANIE LINY

Klasyczny konkurs przeciągania liny, wyzwalający niesamowite emocje wśród małych i dużych uczestników.

Czas w trakcie takich zawodów płynie nieubłaganie szybko. Nie zdążyliśmy przeprowadzić piątej konkurencji:

5. KOŁO RATUNKOWE

Konkurencja z udziałem wychowawcy – wyścigi rzędów – prośba u udział ratownika, który przed konkurencją będzie mógł powiedzieć kilka słów na temat bezpieczeństwa. Na środku sali, w kole ratunkowym stoi wychowawca. Na sygnał ratownika dobiegają do niego po kolei przedszkolaki. Gdy już będzie komplet, cała grupa wraca trzymając się koła biegnie do mety. Wychowawcy wkładamy na głowę czepek i okulary.

Mimo to w przerwach między pozostałymi konkurencjami dodajemy treści edukacyjne, informując zarówno o znaczeniu wybranych znaków drogowych jak i zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Pomagają nam w tym przedstawiciele Policji oraz Ratownicy z basenu znajdującego się w kompleksie miejscowego ICDS – gospodarza imprezy. Całe wydarzenie wspierają zarówno pracownicy centrum jak i wolontariusze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na koniec jeszcze pamiątkowe zdjęcie, wręczenie medali i pucharów z rąk władz Łomianek. Było gorąco – nie tylko ze względu na pogodę ale także słoneczną atmosferę. Teraz pozostaje czekać na jesień i rozpoczęcie kolejnej edycji tych wspaniałych igrzysk.

Finał ligi przedszkolaka
Termin: 24 maja 2012 r.
Miejsce: Hala Sportowa ICDS Łomianki
Główny organizator: ICDS Łomianki
Na prowadzeniu: Mariusz Walczak
Współpraca: studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.