Hocki klocki
18 grudnia 2011
Kto da więcej?
13 stycznia 2012
Pokaż całość

Młoda ambicja

Kilkanaście lat temu, podczas obozu lekkoatletycznego zgodziłem się na pomoc przy treningu piłkarek ręcznych, które były od mnie kilka lat młodsze. Pewny swoich umiejętności stanąłem na bramce, a zawodniczki wykonywały próby rzutów karnych. Lekko lekceważący stosunek i chwila nieuwagi sprawiły, że jedna z szybkich piłek wylądowała na mojej twarzy. Oto przedostatnie, bolesne ale pouczające wrażenie z kontaktu z piłką ręczną młodziczek. Ostatnie natomiast przybyło po jednodniowym turnieju dla ośmiu zespołów prowadzonym na warszawskiej Ochocie.

Takie zawody, to blisko osiem godzin pracy dla sędziów jak i spikera – naturalnie jeszcze więcej czasu na przygotowania i prowadzenie poświęcają organizatorzy. Aby nie było „dłużyzny” przerwy między meczami były bardzo krótkie. Zadanie prowadzącego trochę utrudnione, gdyż turniej odbywał się w styczniu na dosyć chłodnej hali. Tyle o trudnościach, teraz więcej o dobrych stronach i ułatwieniach. Plusy (tych o wiele więcej): życzliwi i komunikatywni organizatorzy, sympatyczna obsługa medyczna, zdyscyplinowani i zaangażowani trenerzy pilnujący porządku w drużynach, sędziowie szanujący czas swój i zespołów, wreszcie zawodniczki dające często powody aby dłonie kibiców składały się do oklasków.

Turniej był zarówno okazją do obserwacji gry zespołowej jak i szansą do zwrócenia uwagi na indywidualności – kilka z grających dziewcząt szczególnie imponowało postawą na boisku, ambicją, charakterem i umiejętnościami. Wiadomo, że te cechy są ważne przy każdej dyscyplinie, bardzo obrazowo można to jednak zauważyć przy piłce ręcznej – twardej i kontaktowej grze, gdzie walka o piłkę często schodzi do parteru.

Miło dostrzegać takie atuty u młodych piłkarek potrafiących rywalizować do końca o każdą bramkę – nawet w beznadziejnej sytuacji, gdy uciekający czas jak i wynik na tablicy nie wróżą już niczego dobrego. To nie tylko zaciekawia, ułatwia mikrofonową rolę spikera, ale także wzbudza pozytywne emocje. Budzi gdzieś wewnątrz satysfakcję z tego, że

wśród dzisiejszej młodzieży – oblężonej przez wiele rzeczy zachęcających do lenistwa – można znaleźć pozytywne, ambitne wzorce, warte uwagi także starszych osób.

Ważne aby takich okazji nie przegapiać, doceniać ten młody, czasem jednostkowy wysiłek i ambicję – inaczej może pozostać w nas tylko obojętność albo bolesne wspomnienie po zlekceważonej piłce, którą dostaliśmy kiedyś w twarz.

Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt Promotion Plus Cup 2012
Termin: 7 stycznia 2012 r.
Miejsce: Hala Sportowa przy Szkole Podstawowej nr 280 w Warszawie
Główny Organizator: Promotion Plus
Na prowadzeniu: Mariusz Walczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.